Forum www.egeppert.com
Forum www.egeppert.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Strona główna www.egeppert.com  

Archiwum 1 od 21.05.2003 do 03.11.2005    Archiwum 2 od 05.11.2005 do 08.02.2007 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Tak jak malował Pan Chagall
Autor Wiadomość
Vlana 

Wysłany: 30 Lis 2010 05:02   Tak jak malował Pan Chagall

Od pewnego czasu słucham utworów Edyty Geppert.
Często słuchając poezji śpiewanej wczuwam się w tekst i pragnę poznać autora zarówno tekstu jak i melodii.
Zaabsorbowała mnie historia Pana Chagalla. Tu autor tekstu i melodii jest mi znany, zastanawia mnie jednak czym ów tekst został zainspirowany? Czy była to prawdziwa historia krawca Szmula? Czy też, przyznaję, niebanalna wyobraźnia autora?
Doskonale znam obrazy Pana Chagalla, lecz brakuje mi w tekście i obrazie jednego elementu, przez co nie mogę poskładać owej historii w całość.
Także w wypowiedziach Wojciecha Młynarskiego nie odnalazłam wzmianki o inspiracji tekstu. Czy macie w tym temacie choć maleńką wiedzę i chęć by pomóc mi rozwikłać tę tajemnicę?
Proszę was jak tylko najserdeczniej potrafię! :)

bartekk2125 
bartekk

Wysłany: 01 Gru 2010 08:43   

Droga Vlano,
niewykluczone że inspiracją tekstu były wydarzenia roku 68-ego, kiedy Gomułka zmusił do opuszczenia kraju wszystkich Żydów (po wojnie, jak wiadomo, została ich garstka). Działo się to w marcu- być może stąd "... otula się marcową mgłą... smutny pociąg i odpływa w dal hen w dal.... o ciepłym dobrym domu sen...w tunelu ciemnym ginie hen..." Z tego co słyszałem piosenka była na cenzurowanym.

Mihał Ziarno
[Usunięty]

Wysłany: 03 Gru 2010 09:41   

bartekk2125 napisał/a:
Droga Vlano,
niewykluczone że inspiracją tekstu były wydarzenia roku 68-ego, kiedy Gomułka zmusił do opuszczenia kraju wszystkich Żydów (po wojnie, jak wiadomo, została ich garstka). Działo się to w marcu- być może stąd "... otula się marcową mgłą... smutny pociąg i odpływa w dal hen w dal.... o ciepłym dobrym domu sen...w tunelu ciemnym ginie hen..." Z tego co słyszałem piosenka była na cenzurowanym.

Te właśnie wydarzenia (1968 rok) spowodowały, że Wojciech Młynarski stworzył tekst "Tak, jak malował pan Chagall". Jednocześnie zapytał "ostatniego klezmera Galicji", czy zechciałby ten tekst "przekomponować", znaczy skomponować... Leopold Kozłowski zgodził się i oto powstała najpierw piosenka dla Sławy Przybylskiej, którą później wykonywała Edyta Geppert. Wykonywał ją także Wojciech Młynarski.

Paulka162 
Cień księżyca

Wysłany: 26 Lip 2012 10:06   

Fragment wywiadu z Leopoldem Kozłowskim dotyczący powstania utworu.

L.K.: Rangą doszedłem do pułkownika. Mnóstwo nagród, festiwali. W marcu 1968 nagle stwierdzono, że mam "skrzywiony kręgosłup" i skierowano mnie do rezerwy. (...) Przestałem występować na scenie, w telewizji, w radiu. (...) Jak zawsze pomogła muzyka. Na schodach Hotelu Europejskiego spotkałem Wojtka Młynarskiego. Poprosił mnie o napisanie muzyki do "Tak jak malował Pan Chagall". Zna to pani?
W wykonaniu Edyty Geppert...
L.K.: ... kilka dni później Wojtek przyjechał do Krakowa, pomagał mojej żonie obierać ziemniaki na placki, kiedy ja kończyłem muzykę. Ten nasz protest przeciwko marcowym wydarzeniom nie mógł być wtedy śpiewany w Polsce, ale słuchały go osoby z "biletem w jedną stronę" na całym świecie. Znów czułem się potrzebny.

Odpowiedz do tematu