Forum www.egeppert.com
Forum www.egeppert.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Strona główna www.egeppert.com  

Archiwum 1 od 21.05.2003 do 03.11.2005    Archiwum 2 od 05.11.2005 do 08.02.2007 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Nie, nie żałuję
Autor Wiadomość
magda_lena
bym żyła tak ...

Wysłany: 23 Kwi 2007 10:50   Nie, nie żałuję

Nie, nie żałuję

sł. Agnieszka Osiecka
muz. Seweryn Krajewski

Że nie dałaś mi mamo
Zielonookich snów
Nie nie żałuję
Że nie znałam klejnotów
Ni koronkowych słów
Nie nie żałuję
Że nie mówiłaś mi jak szczęście kraść spod lady
I nie uczyłaś mnie życiowej maskarady
Pieszczoty szarej tych umęczonych dni
nie żal mi nie żal mi

Nie nie żałuję
Przeciwnie bardzo ci dziękuję kochana
Żeś mi odejść pozwoliła
Po to bym żyła tak jak żyłam

Że nie dałeś mi szczęścia
Pierścionka ani psa
Nie nie żałuję
Że nie dzwonisz po nocach
Kochanie tak to ja
Nie nie żałuję
Że nie załatwiasz mi posady sekretarki
I że nie noszę twojej szarej marynarki
Że patrzysz na mnie jak teatralny widz
To nic to nic

Nie nie żałuję
Przeciwnie bardzo ci dziękuję kochanie
Za to że jesteś królem karo
Że jesteś zbrodnią mą i karą

Że w tym kraju przeżyłam
Tych trudnych parę lat
Nie nie żałuję
Że na koniec się dowiem
Ot tak się toczy świat
Nie nie żałuję
Że nie załatwią mi urlopu od pogardy
I że nie zwrócą mi uśmiechu jak kokardy
Pieszczoty szarej tych udręczonych dni
Nie żal mi nie żal mi

Nie ja nie żałuję
Przeciwnie bardzo ci dziękuję mój kraju
Za jakiś czwartek jakiś piątek jakiś wtorek
I za nadziei cały worek

Nie nie żałuję
Przeciwnie bardzo ci dziękuję
za to, że jesteś moim krajem
Że jesteś piekłem mym i rajem

Dziś od rana p.Edyta. Cóż to jest za piosenka. Nie da jej się włączyć, żeby sobie leciała.
Od razu zatrzymuję się w zachwycie, zamyślam w zdumieniu nad prostotą i pięknem słów AO, nad przejmującym głosem p.Edyty.

Jedna krótka piosenka, a tyle wątków; matka, miłość, ojczyzna, szarość dnia i nadzieja którą ten dzień niesie...
Przypomniałam sobie tę piosenkę przy okazji koncertu "Zielono mi" z Opola '97 ku pamięci AO.

Praktycznie każdy tekst AO zawiera elementy autobiograficzne, ale słowa
"Żeś mi odejść pozwoliła
Po to bym żyła tak jak żyłam"
to jakby kwintesencja jej myśli. Umieć żyć w zgodzie ze sobą...ideał jakże trudny często do zrealizowania...

No a wykonanie ... Cóż powiedzieć... Zarówno to studyjne jak i z koncertu przejmujące, napełniające refleksją. Jednak to z Opola zyskało z racjii okoliczności wykonania wymiar niepowtarzalny.
W ogóle był to piękny koncert...

Taki utwór wysłuchany rano od razu zmienia nastrój i spojrzenie na cały dzień, skłania do myślenia.
Absolutnie piękny.

mesia_love 
'wierzę piosence...'

Wysłany: 23 Kwi 2007 04:47   

To jest piosenka, która pozwoliła mi pokochać Panią. Po raz pierwszy w telewizji usłyszałam Panią właśnie gdy śpiewała "nie, nie żałuję", była ubrana w czarną długą suknię, i wydawało mi sie ze w oczach lśnią jej łzy. Nie wiedziałam wtedy jeszcze jak się nazywa ale już wtedy wiedziałam, że jest ANIOŁEM, i się nie pomyliłam :)
Przepiękna pieśń.. i jak każda inna mówi o życiu-takim zwyczajnym, ludzkim życiu.
Dziękuję za nią.

Marta (Nemo) 
...nie, nie żałuję...

Wysłany: 24 Kwi 2007 12:57   

Tak, masz rację Madzia. To jedna z najbliższych mi piosenek, które Pani Edyta śpiewa, i jeden z najważniejszych dla mnie tekstów Agnieszki Osieckiej.
I ta mantra „nie, nie żałuję!”.......

Melisssa 
...nie przypadkiem...

Wysłany: 24 Kwi 2007 12:18   

Kiedy słucham "Nie żałuję" to za każdym razem pojawia się w moim oku łezka...łezka smutku...łezka wzruszenia....

Kayo 
Kocham Cę Życie

Wysłany: 24 Kwi 2007 06:14   

Mesia u mnie było podobnie! Z powodu okrągłej rocznicy festiwalu w Opolu organizowali wspomnienia, właśnie czekałam na jakąś piosenkę, której teraz nawet nie pamiętam, usłyszałam najpierw "Jaka róża, taki cierń", potem znalazłam "Nie żałuję" i... Wpadłam po uszy, tej "wpadki" - nie załuję... teraz do szczęścia potrzeba mi już piosenek Pani Edyty kazdego dnia. A piosenka, o której mowa - "Nie załuję" odzwierciedla wszytko to co chciałabym powiedzieć mojej mamie, najwiekszemu mojemu przyjacielowi i wszytkim tym, którzy narzekają. [Bo od czasu poznania twórczości Pani Edyty przeszłam wielką transformacje z pesymistki na niepoprawną optymistkę]

magda_lena
bym żyła tak ...

Wysłany: 24 Kwi 2007 11:08   

Dziewczyny bardzo dziękuję za odzew. Miło mi, że podjęłyście wątek, bo to naprawdę przepiękna piosenka.
Piosenka o miłości w różnych postaciach, ale chyba jeszcze bardziej o szczęściu jakie daje wolność.

Żeś mi odejść pozwoliła
Po to bym żyła tak jak żyłam

czy

Że nie dzwonisz po nocach
Kochanie tak to ja

Zdecydowanie najbardziej jednak powala mnie końcówka, gdy p.Edyta śpiewa z takim czymś w głosie... z tym swoim przejmującym wibratem... :

Nie nie żałuję
Przeciwnie bardzo ci dziękuję
za to, że jesteś moim krajem
Że jesteś piekłem mym i rajem

Może to kwestia tych niespokojnych czasów, że tak to na mnie działa... ale czy kiedyś był czas idealnie spokojny...?
"Taki czas na średnich ludzi..." jak pisała A.Osiecka... i taki średni czas jest niestety zawsze, ale na szczęście są też ludzie wielcy jak nasza Gospodyni.
Ostatnio zmieniony przez magda_lena 26 Kwi 2007 10:42, w całości zmieniany 1 raz  

mesia_love 
'wierzę piosence...'

Wysłany: 24 Kwi 2007 11:13   

Madziu (jeśli mogę tak pisać) ja też najbardziej w całej piosence odczuwam dreszczyk gdy Pani śpiewa "za to ze jesteś MOIM krajem".. Ale najważniejsze są dla mnie pierwsze słowa, o mamie.. Chyba najbardziej ze wszystkich piosenek, przypisuję je sobie..

Marta (Nemo) 
...nie, nie żałuję...

Wysłany: 24 Kwi 2007 11:20   

"jednych gubi, drugich budzi" ??
średni ludzie, a i średnie miasta... taki nasz kraj?

"Nie, nie żałuję" - piosenka jest chyba przede wszystkim o życiu..... i dlatego nigdy nie przestanie być aktualna.
O szczęści? Dla mnie ten utwór jest przede wszystkim o tym, że to życie ma sens.... nie tylko to co dobre, ale to co złe, wszystko co nas spotyka ma sens, a decydujemy o tym my sami, ze to życie składa się z wyborów, a najważniejsze, to umieć się z tym pogodzić i móc kiedyś tam, powiedzieć sobie "nie, nie żałuję, przeciwnie bardzo Ci dziękuję"!

magda_lena
bym żyła tak ...

Wysłany: 24 Kwi 2007 11:25   

Mesiu! jasne, że możesz, bardzo mi miło :)

Marta zgadzam się z Tobą. To tekst ponadczasowy, jak właśnie widać każdy może interpretować go trochę inaczej, po swojemu.
A wibrato na słowach "moim krajem" po-wa-la-ją-ce!!

mesia_love 
'wierzę piosence...'

Wysłany: 24 Kwi 2007 11:27   

Najszczersza prawda.. Ten utwór daje mi wiarę, nadzieję i siłę jednocześnie.. Masz rację Martusia-życie daje to co ma, i i naszym zadaniem jest przyjmować wszystko.. "nie żal mi" łez wylanych w smutku, tęsknocie.. "nie żałuję" że moje życie jest takie jakie jest.. Bo gdyby było inne prawdopodobnie nie byłabym teraz tu, ani nie znała tylu wspaniałych osób..
"że jesteś piekłem mym, i rajem-nie żałuję"..

Marta (Nemo) 
...nie, nie żałuję...

Wysłany: 25 Kwi 2007 12:15   

Mnie to "Nie, nie żałuję", ta fraza przejmuje dreszczem.......
Pewnie się teraz wielu narażę, ale ten utwór jest dla mnie o wiele, wiele bliższy i ważniejszy niż "Zamiast"..... oba utwory, dla mnie, są dość podobne, w nazwijmy to "wymowie", ale to "nie, nie żałuję"........... takie prawdziwe! Nawet nie to, żeby być szczęśliwym, ale żeby móc kiedyś powiedzieć "nie żałuję"......

mesia_love 
'wierzę piosence...'

Wysłany: 25 Kwi 2007 12:22   

Kocham wszystkie piosenki. "nie żałuję" wyjątkowo, ale i tak moim życiowym drogowskazem jest "Zamiast"..

więc "tyle chciałam powiedzieć (..) na dobranoc"...

Gwiazdka

Wysłany: 25 Kwi 2007 07:41   

Marta (Nemo) napisał/a:
Pewnie się teraz wielu narażę, ale ten utwór jest dla mnie o wiele, wiele bliższy i ważniejszy niż "Zamiast".....

Nie jesteś w tym odczuciu odosobniona... I właśnie pod względem tej prawdziwości, o której mówisz. Też tak to odbieram.

Pozdrawiam :)

Gosia
[Usunięty]

Wysłany: 25 Kwi 2007 10:46   

To pójdę Waszym śladem... Dla mnie też utwór "Nie, nie żałuję" jest bliższy niż "Zamiast"!

Paulka162 
Cień księżyca

Wysłany: 25 Kwi 2007 02:01   

Mnie również bliższe jest "Nie żałuję" od "Zamiast". Szkoda, że pani Edyta nie śpiewa już tej piosenki. Szczerze mówiąc, nie byłoby mi przykro, gdyby "Zamiast" zostało zastąpione na parę koncertów przez "Nie żałuję". Chociaż oczywiście ta piosenka też jest piękna :) .
Ostatnio zmieniony przez Paulka162 25 Kwi 2007 07:50, w całości zmieniany 1 raz  

Kayo 
Kocham Cę Życie

Wysłany: 25 Kwi 2007 02:07   

Ja chcę wrócić do najważniejszych słow w piosence "Nie żałuję" dla mnie jest kilka:
"Że nie uczyłaś mnie jak szczęście kraść spod lady"
"Że nie dałeś mi szczęścia pierścionka, ani psa - nie żałuję .... że patrzysz na mnie jak teatralny widz.."
"że nie załatwią mi urlopu od pogardy..."
i wreszcie:
"za to ze jesteś MOIM KRAJEM, że jesteś piekłem mym i rajem..."
to chyba tyle. Prawdę mówiąc, to każda piosenka Pani Edyty ma dla mnie ogromną wartość i jest zapisem moich przeżyć [ale chyba każdy tak ma].

Marta (Nemo) 
...nie, nie żałuję...

Wysłany: 25 Kwi 2007 05:15   

Paulka162 napisał/a:
Szczerze mówiąc, nie byłoby mi przykro, gdyby "Nie żałuję" było śpiewane zamiast "Zamiast".

No to Paulka, już jest nas dwie....

Michał Ziarno
[Usunięty]

Wysłany: 25 Kwi 2007 08:27   

Z wielkim wzruszeniem powracam pamięcią do recitali Pani Edyty z lat 90-tych oraz Jubileuszu 15-Lecia pracy artystycznej ("I tak 15 lat przeleciało..."), podczas których Pani Edyta przejmująco wykonywała "Nie, nie żałuję" Agnieszki Osieckiej, a towarzyszli Pani Edycie przy tej piosence: na gitarze Henryk Alber, a na pianinie Tomasz Bajerski. Jako ciekawostkę podaję, że w Starej Galerii, w Krakowie, na początku lat 90-tych, podczas recitalu towarzyszł Pani Edycie tylko Tomasz Bajerski, również w piosence "Nie, nie żałuję".

W sumie nie będę tu licytował, czy punktował tekstów i muzyki - w repertuarze Pani Edyty od samego początku nie było i nie ma piosenki, której bym nie lubił, albo lubiłbym mniej lub bardziej. Gdyby tylko wszelkie ludzkie możliwości pozwalały śpiewać bez przerwy przez 10, czy 20 godzin, to chciałbym bardzo być na takim koncercie Pani Edyty, podczas którego zaśpiewałaby wszystkie dotychczas wykonane przez Nią piosenki, w tym węgierskie czardasze, których w Jej wykonaniu jestem po prostu ciekawy i spragniony, a znamy wszyscy tylko jeden utwór.

"Zamiast" jest szczególną dla mnie piosenką - wcześnie bardzo wiele z tego tekstu i polskiej rzeczywistości rozumiałem - tu dziękuję mojej Mamie. Szczególną piosenką także dlatego, że 18 lat temu wykonałem ją przed szeroką publicznością (ok. 800 osób; po raz pierwszy wystąpiłem publicznie) na stadionie w Karpaczu i otrzymałem za wykonanie tej piosenki I Nagrodę Festiwalu Piosenki Kolonijnej i Obozowej organizowanego wówczas przez władze tego miasta. Tamtego roku, zaledwie kilkadziesiąt dni wcześniej upadł w Polsce komunizm. O nagrodzie decydowało jury, które najwyraźniej nie było zainteresowane piosenkami o górach, słońcu, morskiej plaży i ogniskach. Byłem pewny, że "moja" piosenka się nie obroni na tym "festiwaliku", ale chciałem ją zaśpiewać. Ostatecznie zakwalifikowano mnie. Przy wyjściu po nagrodę, ze zdumienia potknąłem się o kamień, rozdarłem spodnie, a mój jasny górny strój stał się nagle czarny od żużlu. Co jeszcze dla mnie ważne, to to, że śpiewałem tę piosenkę wtedy bez jakiegokolwiek akompaniamentu, ale do mikrofonu.

Kocham Panią Edytę za wrocławski debiut i od niego się zaczęło. Miałem wtedy 7 lat, a teraz mam 30 i jestem bardzo szcześliwy, że w moim życiu jest "taka Miłość, ktorej czas nigdy nie ostudzi" - czyli ... Edyta Geppert.

Przepraszam za jeden z akapitów, bo powinien się znaleźć chyba na "pogaduchach", ale dotyczy jednak piosenek.

Ściskam Fanki.

Melisssa 
...nie przypadkiem...

Wysłany: 25 Kwi 2007 09:37   

A ja posunę się troszkę dalej i powiem, że chciałabym usłyszeć na koncercie obie piosenki...:)Do "Zamiast" mam przeogromny sentyment....a "Nie żałuję" nie słyszałam nigdy....

Kinia 

Wysłany: 25 Kwi 2007 10:06   

Melisssa napisał/a:
chciałabym usłyszeć na koncercie obie piosenki

A były kiedyś takie czasy, kiedy obie te piosenki były obok siebie w recitalu. Niestety załapałam się na tylko jeden taki :(

Odpowiedz do tematu