Forum www.egeppert.com
Forum www.egeppert.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Strona główna www.egeppert.com  

Archiwum 1 od 21.05.2003 do 03.11.2005    Archiwum 2 od 05.11.2005 do 08.02.2007 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
wakacyjne zagadki ... ;-)
Autor Wiadomość
Gosia1230 

Wysłany: 27 Sty 2014 06:49   

To wykonanie, o którym mówisz, jest z Opola '86 z konkursowego Koncertu Piosenki Kabaretowej i Aktorskiej.

Paulka162 
Cień księżyca

Wysłany: 27 Sty 2014 07:46   

A chyba masz rację, ja mówię o tym To nic, że to sen
No tak były dwa i mi się pomieszało ;)
W tej interpretacji nie ma tego obłędnego śmiechu - Koncert Finałowy Opole '86

Gosia1230 

Wysłany: 27 Sty 2014 08:05   

Tak właśnie było :-) ).

Paulka162 
Cień księżyca

Wysłany: 27 Sty 2014 08:19   

Już mi się rozjaśniło. A w Sopocie nr 2 rzeczywiście było Zamiast i Rozmowa z Dziadkiem - przecież "wszystko jest" -tylko mam straszny bałagan w opisach. :mrgreen:

Nie bawię się z wami - prawie cały dzień już zakopana jestem w starych nagraniach ;-) ) A miałam tylko na chwilę zerknąć na tę półeczkę...

Majka 

Wysłany: 28 Sty 2014 12:21   

Paulina super, że pomyślałaś o Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Lada dzień okrągła rocznica, a u nas faktycznie bałagan... znaczy twórczy nieład w "papierach" straszny :wink: Jedynym usprawiedliwieniem jest to, że mamy tu do czynienia z wielkim bogactwem wydarzeń, informacji i wspomnień, a zatem mały remanent jest jak najbardziej wskazany :grin: Ale może zanim przejdziemy do Wrocławia, dorzucę jeszcze kilka drobnych szczegółów do tego, co już zostało napisane.
Konkursowy koncert piosenki aktorskiej i kabaretowej z Opola ’86 odbył się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego i stąd ta odmienna scenografia "z oknami". Piosenka "To nic, że to sen" na festiwalu Sopot ’86 została wykonana również w tej fantastycznej wersji ze śmiechem. Sopot ’96 to koncert Przeboje Opery Leśnej, a występ w 1998 roku miał wiązać się z ogłoszeniem złotej dziesiątki plebiscytu O!Polskie piosenki, w którym "Jaka róża, taki cierń" znalazła się na trzecim, a "Och życie, kocham cię nad życie" na czwartym miejscu. Z tego co pamiętam w Operze Leśnej miały być zaprezentowane trzy pierwsze piosenki, więc tą niezaśpiewaną była raczej "Jaka róża...", ale prowadzący koncert podali tytuł trzeciej zwycięskiej piosenki.

To teraz czas zakasać rękawy i sięgnąć na półeczkę z napisem PPA :smile: Zobaczymy, co nam z tego wyjdzie? :???: :grin: :wink:

Majka 

Wysłany: 08 Wrz 2014 10:30   

Wakacje minęły, najwyższa więc pora zabrać się za rozwikłanie naszej wakacyjnej zagadki :wink: Przegląd Piosenki Aktorskiej to obszerny, a zarazem bardzo wdzięczny i bliski sercu temat, ale zanim przejdę do faktów wspomnę tylko, że początkiem lat 80-tych nastąpił wielki rozkwit polskiej muzyki rockowej i inne gatunki piosenki zostały zepchnięte nieco na margines, co poniektórzy uważali wręcz, że "normalna" piosenka to już przeżytek. Na szczęście był Wrocław, gdzie po trzech latach przerwy spowodowanej wprowadzeniem stanu wojennego miał odbyć się V PPA, na szczęście Pan Piotr podsunął pomysł aby tam wystąpić, na szczęście Edyta Geppert podjęła wyzwanie, przyjechała, zaśpiewała i... tak to się pięknie zaczęło i trwa szczęśliwie do dziś. Po swoim pamiętnym debiucie Pani Edyta powracała do Wrocławia kilkakrotnie, za każdym razem pokazując inne, czasami zaskakujące artystyczne oblicze, zawsze gorąco przyjmowana przez publiczność.

V PPA; 3-5 marca 1984

Nie wiem czy w takiej kolejności, ale jak wszystkim wiadomo na ten występ zostały przygotowane trzy piosenki: "Rimbaud - aniele stróżu mój", "Nie opuszczaj mnie" i "Czekaj no, Higgińszczaku". Akompaniował oczywiście Włodzimierz Korcz, a werdykt jury brzmiał:
Nagrody: I ex aequo - Edyta Geppert oraz grupa aktorek Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Wyróżnienia pozaregulaminowe: Edyta Geppert, Elżbieta Okupska, Roman Kołakowski
Trzy miesiące później podczas festiwalu w Opolu o istnieniu PPA dowiedziała się już cała Polska.

VII PPA; 27 lutego-3 marca 1986

Dwa lata po debiucie Pani Edyta powróciła do Wrocławia już z własnym 1,5 godzinnym recitalem. Przez ten czas sam Przegląd zyskał na znaczeniu stając się ogólnopolskim wydarzeniem artystycznym i nietrudno zgadnąć co, a raczej kto w dużej mierze do tego się przyczynił. Jeden z dziennikarzy tak wówczas pisał: ...do konkursu stanęło niemal 100 młodych wykonawców. To liczba wyjątkowa w tradycji przeglądu. Zapewne spory udział miał tu przykład Edyty Geppert, triumfatorki Przeglądu, sprzed dwóch lat.

W recitalu, który odbył się w Teatrze Polskim znalazły się piosenki:
Piękny
Może choć raz
Czekaj no, Higgińszczaku
Średnie miasta
Punkt zwrotny
Znowu jestem sama
Wdowia piosenka
Czegóż chcą ludzie ci
Tłum
Dziurawa muleta instr. - grał Henryk Alber
Nie opuszczaj mnie
Flamandowie
Milczeć z tobą nie ma o czym
Nie przejmuj się
Tak, jak malował pan Chagall
Zamiast
Och życie kocham cię nad życie
By
Panna Mania cudnie gra na mandolinie (bis)

Od 1985 roku stałym punktem programu stała się gala, czyli koncert mający prezentować mistrzowskie wykonania piosenki, na których mogliby się uczyć uczestnicy konkursu. Na gali został wykonany utwór "Zamiast".

I może jeszcze jeden cytat oddający atmosferę tamtych wydarzeń: Przed wejściami do wrocławskich teatrów w trakcie VII Przeglądu Piosenki Aktorskiej rozgrywały się sceny iście batalistyczne. Nastolatki obwieszone plakietkami z Limahlem i Lady Pank przepychały się z paniami w wieczorowych kreacjach. Liczba młodych ludzi na sali i pod bramami była prawdziwym zaskoczeniem. Rock-fani wdzierający się na koncert Edyty Geppert to obraz sam w sobie niepowtarzalny.

XI PPA; 5-12 marca 1990

W Teatrze Kameralnym odbyło się spotkanie ze znakomitym poetą i bardem Bułatem Okudżawą. Z tej okazji został przygotowany mały koncert na powitanie, podczas którego Pani Edyta zaśpiewała piosenkę-odpowiedź na "Pożegnanie z Polską".

XV PPA; 6-14 marca 1994

Jubileusz 10-lecia pracy artystycznej uczczony recitalem w Teatrze Muzycznym Capitol.

XX PPA; 9-15 marca 1999

Recital na jubileusz 15-lecia
"...i tak 15 lat przeleciało"
Na występ Pani Edyty było tak wielu chętnych, że musiał odbyć się drugi koncert.

Na gali pojawił się rap "Co każda kobieta wiedzieć powinna".

XXII PPA; 13-19 marca 2001

Udział w spektaklu "Niedziela na Głównym - piosenki Wojciecha Młynarskiego"
"Och życie kocham cię nad życie" i "Tak, jak malował pan Chagall"

XXV PPA; 23 kwietnia-3 maja 2004

Wspólny występ z zespołem Kroke i premiera spektaklu "Śpiewam życie".
Trzymaj się swoich chmur - Gala Jubileuszowa XXV PPA z piosenkami Seweryna Krajewskiego i dwa utwory: "Nie jest źle", "Miasteczko Pana Andersena".
I jeszcze jedno niezwykłe wydarzenie, czyli koncert "Anioły Europy" zorganizowany na wrocławskim Rynku z okazji wejście Polski do UE. Pani Edyta wykonała dwa utwory: "Anioł zachodu i wschodu" (muz. Bedrich Smetana) i "Anioł Wolności" (muz. Mikis Theodorakis). Teksty do wszystkich utworów w tym koncercie napisał Roman Kołakowski

XXX PPA; 20-29.03.2009

Recital na jubileusz 25-lecia
"... i tak 25 lat przeleciało"

Tu znane są już wszystkie szczegóły:
23 marca 2009, godz. 18
Teatr Muzyczny Capitol
Scenariusz i reżyseria: Piotr Loretz
Kierownictwo muzyczne: Krzysztof Herdzin
Gitara: Jacek Królik
Akordeon: Fabian Włodarek
Kontrabas: Paweł Pańta

Zestaw piosenek był już kiedyś podawany, ale jest on tak wspaniały, że z przyjemnością wymienię jeszcze raz.
Mam złe lata i dobre dni
La vie en rose
C'est si bon
Paryski gavroche
Rimbaud - aniele stróżu mój
Nie opuszczaj mnie
Czekaj no, Higginszczaku
On nie ma czasu
Przyjaciółka
Piosenka o moim przyjacielu
A ja nic tylko ty
Wyjdź i zawrzyj chatę
Milczeć z tobą nie ma o czym
Punkt zwrotny
A gdy uznamy że to już
To się nie sprzeda pani Geppert
Gdy mówię - nie
Lukrecja Borgia
Czy pamiętasz jak to było
Zamiast
Miasteczka (Pamiętaj o mnie)
Hej, człowieku chodź
Gdzie ja byłam, gdzie
Chwalcie potęgę pieniądza
Ciałko
Och życie kocham cię nad życie
Nie jest źle
Nic nie muszę
Życie artysty

I to by było tyle, co wiem na temat Wrocławia. W uporządkowaniu informacji pomogła mi książka Ewy Gil-Kołakowskiej i Sebastiana Skalskiego "Mam jedno oko zielone...". Jeśli jednak coś pomyliłam to proszę o sprostowanie i ewentualne uzupełnienie, bo jak widać brakuje tu jeszcze wielu szczegółów :grin: A dla wszystkich miłośników zagadek mam następną :wink: Jakie piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej wykonuje lub kiedykolwiek wykonywała Pani Edyta? :???: :smile:

alexc10 
Nietutejsza

Wysłany: 08 Wrz 2014 10:52   

Dziękuję Pani Majko za przypomnienie występów z Wrocławia :* A jeśli chodzi o Agnieszkę Osiecką, to jako pierwsze na myśl przychodzi mi oczywiście "Nie żałuję"...i "Śpiewka o pękniętym sercu". Pani Edytka śpiewała także "Kiedy mnie już nie będzie" , "Przepraszam, że żyję" i "Życie nie stawia pytań".. To chyba na razie tyle z tych piosenek na które wpadłam od razu :)

Majka 

Wysłany: 09 Wrz 2014 11:19   

Tak przypuszczałam, że "Nie żałuję" zostanie wymieniona jako pierwsza piosenka, chyba każdy zapytany tak by odpowiedział :smile: Z kolei tutaj znalazłam coś na temat najmniej znanego tekstu Agnieszki Osieckiej zaśpiewanego przez Panią Edytę. Ciekawa historia i z pewnością warto ją przypomnieć.

Związaniśmy koleżko
Tą nutą niby wstęgą
W pokoju w niepokoju
W radości i we łzach

Gdy nocą pociemniałą
Upiorne sny się legną
Nastawiam starą płytę
I już po czarnych snach

Gdy podłość i obmowa
Chwytają nas za gardło
Ja chwytam za słuchawkę
Dopóki łączność jest

O braciach bezimiennych
Już niebo ślad zatarło
Pozostał po nich tylko
W ogrodach dziki bez

O braciach bezimiennych
Już niebo ślad zatarło
Pozostał po nich tylko
W ogrodach dziki bez

Nad naszą smutną Ziemią
Samotna gwiazda stoi
I przydałby się kostur
Bo długi jeszcze szlak

Od czegóż wszak poezja
Co trudów się nie boi
Niejedną przetrwa zimę
Ten muzykalny ptak

Przepraszam za milczenie
Za siwy lok nad skronią
Za późne zaproszenie
I za pretensji deszcz

Wypijmy za zmęczonych
I za tych co wciąż gonią
Za grzeczne nasze dzieci
I za niegrzeczne też

Wypijmy za zmęczonych
I za tych co wciąż gonią
Za grzeczne nasze dzieci
I za niegrzeczne też.

Oto związana z tym tekstem historia:
"Okudżawa nie pisał i nie śpiewał już piosenek. Trudno nam było pogodzić się z tą myślą, ale on wybrał prozę. Do Wrocławia został zaproszony przez Andrzeja Kuryłę - ówczesnego dyrektora Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Miał zarekomendować polskiej publiczności Elenę Kamburową - rosyjską gwiazdę festiwalu. Przy okazji miało odbyć się spotkanie z poetą. Zaproponowałem Andrzejowi, że z kilkoma wrocławskimi aktorami zorganizujemy krótkie muzyczne powitanie złożone z piosenek dotychczas nie tłumaczonych. Jolanta Góralczyk, Wojciech Kościelniak, Igor Kujawski przygotowali osiem piosenek. Całość zgodził się poprowadzić Wojciech Młynarski, a w ostatniej chwili dołączyła do nas Edyta Geppert, dla której Agnieszka Osiecka specjalnie napisała odpowiedź na kultowe "Pożegnanie z Polską".
Na spotkanie przyszły tłumy. Teatr Kameralny pękał w szwach. Bułat Okudżawa najpierw usiadł na widowni, obok Ewy Dałkowskiej, by wysłuchać naszego koncertu, potem miała nastąpić rozmowa. Ale Pan Bułat zmienił program. Niespodziewanie poprosił o gitarę. Wybrał gitarę Iliasa Wrazasa, pewnie nie tylko dlatego, że należała do filozofa i greckiego pieśniarza, ale z powodu metalowych strun. I zaśpiewał. Publiczność dosłownie oszalała. Oto byliśmy świadkami powrotu na scenę jednego z najwybitniejszych bardów świata. - Co by tu jeszcze zaśpiewać? - zawahał się Okudżawa, a potem zażartował - Kołakowski chyba już wszystko, co najważniejsze, zaśpiewał?! "

Źródło: krystynajanda.net/forum/viewtopic.php?t=78977

Odpowiedz do tematu