Forum www.egeppert.com
Forum www.egeppert.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Strona główna www.egeppert.com  

Archiwum 1 od 21.05.2003 do 03.11.2005    Archiwum 2 od 05.11.2005 do 08.02.2007 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
wakacyjne zagadki ... ;-)
Autor Wiadomość
Gwiazdka

Wysłany: 09 Sie 2009 11:45   

W kwestii Azji chyba masz rację, zdaje się wycieczek za Ural nie było ;-)
W kwestii pytania Michała - ja się poddaję, nie wiem kto śpiewał "Życie"

A kto śpiewał "Jaka róża..." z polskich piosenkarek?

Paweł Gabriel 
Gabriel

Wysłany: 09 Sie 2009 03:37   

Od razu przepraszam, że trochę nie na temat.
Panie Michale, Gwiazdko. Dzięki za to pytanie o „Róży”. Dzięki Bogu, że Pan Michał na to pytanie odpowiedział w kilka minut po jego zadaniu, w poście z 8 sierpnia o 23:29. Dzięki jego namiarom znalazłem tę stronę , gdzie jest między innymi tekst „Róży” w języku niemieckim. Pytanie to uświadomiło mi jak mało wiem o twórczości Edyty Geppert, drugim życiu jej piosenek, szczególnie tych, nie wydanych na żadnym fonogramie. I tu „mam pomysła” a właściwie prośbę byście przedstawili swoje propozycje nagrań, tych znanych wyłącznie z recitalowego i koncertowego życia. Przedstawcie, które z tych nagrań chcielibyście mieć na singlu, płycie CD, lub jakieś specjalnej tematycznej kompilacji np. „Geppert po francusku” itp., itd. Ja niestety ze swoim w sumie nędznym dorobkiem „bytności” na koncertach” Pani Edyty nie mogę być za bardzo wylewny, ale mam też swoje wymarzone propozycje:
1. Pamiętaj o mnie.
2. Polskie życie.
W którymś z wywiadów usłyszałem lub przeczytałem, że bagaż repertuarowy Edyty Geppert to około 400 piosenek, w oficjalnej (12 płytowej) dyskografii znajduje się równo 150 utworów. Myślę, że wspaniale by było, poznać Wasze typy, swoisty ranking rarytasów, pereł bajecznych interpretacji Edyty Geppert, o których istnieniu poza sama artystką wiecie tylko wy i Pan Bóg. Nie smęcę więcej. Coś dobrego do picia, zamknąć oczy i pisać. Czekam z niecierpliwością. Urlopowicz Gabriel.

Klaudia 
uparcie i skrycie..

Wysłany: 09 Sie 2009 04:49   

W takim razie się zagalopowałam z tą Azją, przepraszam ;)

A co z tą "Różą" po francusku??? Bo tu bym się jednak upierała, że była (chociaż takiej nie słyszałam ;) )

Panie Pawle to jest dość rozległy wątek, może by tak założyć nowy temat? Chyba dużo osób mogłoby się wypowiedzieć ;)

Gwiazdka

Wysłany: 09 Sie 2009 05:18   

Hmmm. Zajrzałam do rozmowy z Jackiem Cyganem, gdzie wymienia obcojęzyczne przekłady "Róży", no nie wspomina o francuskim. No chyba że zapomniał albo mu umknęło ;-) Może ktoś jednak się zetknął...

A co do marzeń o piosenkach. No już jakiś podobny wątek kiedyś chyba był, faktycznie - można by go reanimować, bo to rzeczywiście temat rzeka ;-)

Paulka162 
Cień księżyca

Wysłany: 09 Sie 2009 11:11   

Prawdopodobnie po francusku śpiewała Pani Edyta "Jaka róża taki cierń" w recitalu w paryskiej Olimpii.

Klaudia 
uparcie i skrycie..

Wysłany: 09 Sie 2009 11:28   

Właśnie.. coś mi się majaczyło z tą Olympią, ale nie byłam do końca pewna, czy to wtedy..
No ale jak Paulina tak twierdzi, to ja się dołączam ;)

Klaudia 
uparcie i skrycie..

Wysłany: 15 Sie 2009 05:05   

Gwiazdka napisał/a:

Na pewno Alicja Majewska śpiewała "Różę" na jakimś festiwalu, zdobywając przy tym jakąś nagrodę.. ale szczegółów już nie podam bo nie pamiętam.. ;)

Mihał Ziarno
[Usunięty]

Wysłany: 16 Sie 2009 11:29   

Klaudia napisał/a:
Gwiazdka napisał/a:

Na pewno Alicja Majewska śpiewała "Różę" na jakimś festiwalu, zdobywając przy tym jakąś nagrodę.. ale szczegółów już nie podam bo nie pamiętam.. ;)

Tak się złożyło w 1985 roku, że Edyta Geppert pojechała z tą piosenką do Bratysławy bez Włodzimierza Korcza, bo on pojechał z tą samą piosenką, z Alicją Majewską do Hawany na Kubie. Niesamowity wyczyn, bo ta sama piosenka, w tym samym czasie, w dwóch różnych wykonaniach i na dwóch różnych krańcach świata, wygrała międzynarodowe festiwale.

Majka 

Wysłany: 23 Sty 2014 04:40   

Nie jestem pewna czy wakacyjna zagadka w środku zimy nie będzie złamaniem jakichś przepisów czy unijnych dyrektyw :???: ale przykrzy mi się trochę, więc postanowiłam zaryzykować :wink: Pani Edyta ma w swoim repertuarze kilka piosenek, które zostały napisane do utworów słynnych kompozytorów muzyki poważnej. Osobiście doliczyłam się czterech, co oczywiście nie musi być liczbą ostateczną, bo mogłam o którejś zapomnieć. Proszę zatem o podanie tytułów piosenek i nazwisk kompozytorów. Mam nadzieję, że zagadka umili nam czas oczekiwania na pierwsze tegoroczne koncerty, bo co tu kryć... tęsknota doskwiera coraz mocniej :sad:

alexc10 
Nietutejsza

Wysłany: 23 Sty 2014 06:06   

"Na Krakowskim czy w Nohant" Fryderyk Chopin
"Serenada" Franciszek Schubert
Na razie dwie :D Bo mam zaćmienie chwilowe :D :grin:

Majka 

Wysłany: 23 Sty 2014 11:31   

Właśnie te dwie przepiękne piosenki nasunęły mi pomysł zagadki :smile: Z trzecią może być więcej kłopotu, bo była napisana na specjalną okazję i zaśpiewana tylko raz, ale jest równie piękna i niezwykła. W czwartej piosence została wykorzystana muzyka twórcy, który nie jest typowym kompozytorem muzyki poważnej. Zaczynał od pisania piosenek oraz muzyki do filmów i musicali, ale w swoim dorobku ma również operę czy utwory orkiestrowe, w których łączył jazz z muzyką klasyczną. Piosenka jest bardzo optymistyczna i nie będę kryć, że bardzo ją lubię :grin: :wink:

Paweł Gabriel 
Gabriel

Wysłany: 24 Sty 2014 06:40   

Witam najserdeczniej,
    Myślę, że trzeba by tu dodać jeszcze G. Gershwina i G. Bizeta, ale nasuwa mi się jeszcze kilku kompozytorów, którzy mogli otrzeć się o „klasykę”, szczególnie Ci z repertuaru musicalowego i kolędowego Edyty Geppert .

Pozdrowienia z bieguna kurpiowskiego przesyła Gabriel. A teraz mus uzupełnić krwiobieg czymś, co uchroni krew przed zamarzaniem :grin: .

Mary Lou 

Wysłany: 24 Sty 2014 07:03   

Myślę, że "Czekaj no, Higińszczaku" Fredericka Loewe z "My Fair Lady" też można zaliczyć?

Majka 

Wysłany: 25 Sty 2014 01:27   

Wiedziałam, że jak wspólnie pomyślimy, to jeszcze niejedno się znajdzie :smile: Hmm... Georges Bizet kojarzy mi się mgliście z Komicznym Odcinkiem Cyklicznym, ale to tylko moje domysły, więc będę wdzięczna za każdą informację z tym związaną. Nie jestem pewna, ale były chyba dwa odcinki KOC-a z udziałem Pani Edyty :???: :?:
Świetnie, że zagadka poszerzyła się też o utwory musicalowe :smile: Poczciwy Higińszczak jak najbardziej zasługuje na wymienienie, przecież to klasyka gatunku i m.in. od tego wszystko tak pięknie się zaczęło, a rok później powstał pierwszy recital telewizyjny "Mój teatr". Ten temat został szczegółowo opracowany we wpisie z 22 kwietnia 2009 05:09, więc nie będę się powtarzać. Jednym słowem sporo już się wyjaśniło, co nie zmienia faktu, że do odgadnięcia pozostaje co najmniej jedna piosenka i kompozytor :wink:

Paweł Gabriel 
Gabriel

Wysłany: 25 Sty 2014 01:57   

Myślałem Majko o tym utworze. Co prawda porównując wykonanie „Deszcz, jesienny deszcz” Edyty Geppert z arią Nadira z I aktu opery „Poławiacze Pereł” w życiu bym nie odgadł, że to nutki G. Bizeta, może początek utworu. Pozdrawiam Gabriel.

Paweł Gabriel 
Gabriel

Wysłany: 25 Sty 2014 03:15   

I jeszcze jeden trop z forumowej zakładki: Pilnie, pilnie poszukuję.... To może być też Bedřich Smetana i jego Vltava. Ten charakterystyczny motyw z wrocławskiego koncertu onegdaj rozpoznał Obywatel Oskar (dane znane redakcji). Chyba ,że jeszcze coś innego "wyhaczyłaś" Majko? Ale to tylko mój domysł, bo nigdy utworów z tego koncertu nie słyszałem. Pozdrawiam.

Majka 

Wysłany: 26 Sty 2014 12:27   

Ojej, to nieźle namieszałam :sad: Moim pierwszym skojarzeniem była "Carmen" G. Bizeta i hiszpańskie rytmy, a że ostatnio chodził mi po głowie ten KOC, więc pomyślałam, że może ma to coś wspólnego z "Passodoble ole z bykiem w tle". Gabrielu dziękuję za sprostowanie i wszystkie dodatkowe informacje. Jest szansa, że teraz zapamiętam :smile: Bedřich Smetana to oczywiście prawidłowa odpowiedź. Pamiętny koncert "Anioły Europy" i piosenka "Anioł zachodu i wschodu".
W ramach rekompensaty za całe zamieszanie wymyśliłam jeszcze jedną zagadkę :wink: W jakich latach Pani Edyta wystąpiła na festiwalu w Sopocie i jakie piosenki zaśpiewała?

Pozdrawiam Majka :smile:

Paulka162 
Cień księżyca

Wysłany: 27 Sty 2014 01:22   

Na pewno '86: Gosia, kiedyś zamieszczała listę piosenek: 1. Jaka róża taki cierń
2. Sauve-toi mon pauvre coeur (Uciekaj moje serce)
3. To nic, że to sen
4. Zamiast
5. Och życie, kocham cię nad życie
BISY:
6. Och życie, kocham cię nad życie
7. To nic, że to sen

I wg moich notatek 1996: "To nic, że to sen" - to jest to wykonanie z fantastycznym, diabolicznym śmiechem.
Nie jestem pewna, czy to pełna odpowiedź.

A ja mam zagadkę: Ile razy w sumie P. Edyta wystąpiła w ramach PPA i kiedy? I co śpiewała? Podpowiedź: np "Anioły Europy" 2004 też się liczą. Liczenia chyba, będzie sporo...

Gosia1230 

Wysłany: 27 Sty 2014 05:18   

Repertuar z Sopotu '86 się zgadza.
Natomiast w 1996 roku Pani Edyta nie śpiewała tylko "Rozmowa z Dziadkiem" i "Zamiast"?
Pani Edyta miała tez wystąpić w 1998 roku z piosenką "Och życie, kocham cię nad życie", jednak występ nie doszedł do skutku z powodu niedyspozycji głosowej.

No i w 2007 roku wystąpiła na Festiwalu Top Trendy w koncercie "Cyganeria" z piosenką "Jaka róża taki cierń". Poza tym, gdzieś wyczytałam chyba, że śpiewała też w duecie z Ryszardem Rynkowskim "Wypijmy za błędy" i na koniec wspólnie wszyscy artyści tego koncertu zaśpiewali "Pokonamy falę".

To tak na gorąco. A temat PPA wymaga dłuższego zastanowienia i szperania, więc może później się tym zajmę :-) ).

Paulka162 
Cień księżyca

Wysłany: 27 Sty 2014 06:40   

Hmm... to w takim razie skąd jest wykonanie, gdzie w scenografii, w tle wisi wiele okien? Hmm... może to któreś PPA - w sumie od razu nie pasowało mi na Sopot ;)

Odpowiedz do tematu