Forum www.egeppert.com
Forum www.egeppert.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Strona główna www.egeppert.com  

Archiwum 1 od 21.05.2003 do 03.11.2005    Archiwum 2 od 05.11.2005 do 08.02.2007 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pszczyna, 20 stycznia 2013
Autor Wiadomość
niki 

Wysłany: 07 Gru 2012 01:50   Pszczyna, 20 stycznia 2013

Koncert odbędzie się w Kościele Ewangelickim w Pszczynie przy ul. Rynek 1.
Ostatnio zmieniony przez admin1 07 Gru 2012 07:47, w całości zmieniany 1 raz  

Majka 

Wysłany: 26 Sty 2013 04:03   

A z wierszy napisanych chyba ten nie umrze, co nie bał się stać prawdą lub stał się muzyką. ks. Jan Twardowski

Trochę z opóźnieniem, bo myśli wciąż w nieładzie i z radością, że przeżyło się coś pięknego. Dla wszystkich, którzy być nie mogli i aby ślad w kronikach pozostał - kilka słów o koncercie w Kościele Ewangelickim w Pszczynie. Dla ciekawych krótka historia tego miejsca.

Cichy i święty mrok katedry, w tle zielonkawa, czasem niebieska czy czerwonawa poświata, na ołtarzu płoną dwie świece, nastrój zupełnie niesamowity. Podobno w niebie jest czasem nudno troszeczkę, więc kto wie, czy i wszyscy święci tu nie przybyli. Przecież Oni też doświadczyli ludzkiego losu. Architekt chyba nie do końca przewidział, że trzeba będzie tu kiedyś tyle narodu pomieścić, w każdym razie kościół był wypełniony po brzegi. Każdy chciał posłuchać opowiedzianej tekstami piosenek historii prawdziwej; o człowieku, o nadziei, o wolności... W takim miejscu słowo nabrało szczególnej mocy.

Dane nam do inności prawo. Trzeba to było głośno powiedzieć, żeby wstrząsnąć, żeby przypomnieć. Kiedyś ta prawda była oczywista, świat wydawał się piękny i prosty jak elementarze, czy to było tylko złudzenie? Każde słowo się zgadza, jakby się czytało własny życiorys. Miłość, zdrada, ktoś trzasnął drzwiami, a wystarczyło jedno słowo przebacz. Została piosenka z przedwczoraj i prośba pamiętaj o mnie! Nie da się żyć bez miłości, więc wciąż bardziej pragniesz jej. Tyle spraw i jedno życie. Dobro miesza się ze złem, zdaje się, że już nie masz niczego, nikogo. Poddać się rozpaczy, czy iść tam, gdzie światło w tym tunelu? Między dźwiękami była wielka cisza. Boże nie mogłeś tego nie usłyszeć! Cały kościół się modlił, każdemu coś w duszy grało... i każdy coś usłyszał w odpowiedzi... A potem, zupełnie niespodziewanie, tak w jednej chwili wokół zrobiło się jasno i radośnie. Za łby wzięło się filozofów dwóch, nie było wyjścia, na interwencję wezwano szare życie. Sama nie wiem co lepsze w tej piosence; gra aktorska czy sposób jej zaśpiewania, z koncertu na koncert człowiek bardziej skołowany. Po tym incydencie recital mógł być kontynuowany. Jeszcze jedna modlitwa. Kocham cię życie; dziękuję Temu kto mi je dał, dziękuję, że mogę tu być i śpiewać dla was. Tak to tym razem odebrałam.

Na koniec „Poeci...” utwór tak wymowny, że pisać nic więcej nie trzeba tylko tyle , że Pianista Pan (trzeci koncert Tomka Kaczmarka) zagrał to tak, że z instrumentu lekko dymiło. Była też trąbka, która zazwyczaj w naszych relacjach jest pomijana, cóż taki los najskromniejszego Artysty nawet nie wiadomo, której RP. Tak naprawdę, to chyba dopiero w trakcie tego koncertu tą trąbkę usłyszałam - momentami coś po plecach łaziło. A wieczór rozpoczął Pszczyński Zespół Kameralny „Con Fuoco”. Nigdy wcześniej nie interesowałam się tego rodzaju muzyką? śpiewem? - nawet nie wiem jak powinnam napisać, ale słuchałam z zaciekawieniem. W pamięć zapadła mi interpretacja kolędy „Lulej, że mi lulej”, którą w oryginale śpiewa Ewa Bem. Po swoim występie Artyści z zespołu dołączyli do zgromadzonych w kościele by wysłuchać recitalu.

Obowiązkowo podaję spis treści (i to jakiej treści):

1. Rimbaud - Aniele Stróżu Mój
2. To się nie sprzeda Pani Geppert
3. Czy pamiętasz jak to było
4. Pocieszanka
5. Niewysłowiona
6. Jaka róża taki cierń
7. Pamiętaj o mnie
8. Na Krakowskim czy w Nohant
9. Wolność
10. Zamiast
11. Zdradzonym i bezbronnym
12. Z duszą na ramieniu
13. Rozmowa z Dziadkiem
14. Modlitwa do dobrego Boga
15. Hej, człowieku chodź
16. Za inna
17. Kocham cię życie
18. Śpiewka o pękniętym sercu
19. Zgubiliśmy się
20. Poeci nie zjawiają się przypadkiem

Cała reszta, której nie potrafiłam opisać jest niewysłowiona. Swoją drogą ciekawe ile zwrotów z jednej piosenki skojarzyło mi się z ostatnimi koncertami, coraz bardziej ją lubię. Aha, muszę dopisać, że dla mnie niewysłowiona jest interpretacja utworu nr 11, piękno nr 7, wymowa nr 18, a nr 9... No nie, poddaję się, na temat każdego numeru można by napisać monografię. Piękna jest też Pszczyna ze swoim rynkiem i kamienicami, ławeczką księżnej Daisy von Pless, Bramą Wybrańców (ale ładnie nazwali), zamkiem i zabytkowym parkiem. Tylko po co komu tyle śniegu? Czasem ręce marzły od patrzenia.

Żeby dobrze podsumować nie mogę się oprzeć, by znów nie zacytować słów Jana Pawła II z Listu do artystów. Nikt tak jak On nie potrafił tego lepiej wypowiedzieć.

Piękno jest kluczem tajemnicy i wezwaniem transcendencji. Zachęca człowieka, aby poznał smak życia i umiał marzyć o przyszłości. (…) Tworząc dzieło, artysta wyraża bowiem samego siebie do tego stopnia, że jego twórczość stanowi szczególne odzwierciedlenie jego istoty - tego kim jest i jaki jest. (…) Poprzez swoje dzieła artysta rozmawia i porozumiewa się z innymi. Taki właśnie był ten koncert.

P.S. 1 Od koncertu minęło już parę dni, ale kiedy wzięłam się za pisanie, tamte emocje wróciły ze zdwojoną siłą. Eh, żeby tak można było zajrzeć do albumu... jedno zdjęcie zobaczyć, no nie będę żądać zbyt wiele, dwa też wystarczą... może ktoś przeczyta, może komuś serce zmięknie. Póki co, kilka zdjęć samego kościoła.
P.S. 2 „Recital – live”, trzy koncertowe wcześniej nie publikowane kawałki z „Pamiętnika”, „Debiut”, „Moje królestwo”. Co by tu jeszcze dopisać? Tak tylko głośno myślę... cicho kombinuję... cierpliwie czekam...

Z pozdrowieniami Majka.

Odpowiedz do tematu