Forum www.egeppert.com
Forum www.egeppert.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Strona główna www.egeppert.com  

Archiwum 1 od 21.05.2003 do 03.11.2005    Archiwum 2 od 05.11.2005 do 08.02.2007 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Tajemnicza piosenka ;)
Autor Wiadomość
Majka 

Wysłany: 09 Gru 2012 11:01   Tajemnicza piosenka ;)

Dokładnie tydzień temu, podczas koncertu w Lublinie po kilku dźwiękach pewnej piosenki gdzieś z boku dobiegł szept – to jest piękne! Stwierdzenie można odnieść do każdej wykonywanej w recitalu piosenki, więc pewnie zastanawiacie, przy której zostało to powiedziane. Ponieważ z przyczyn wiadomych, tych rozpoznawalnych przez każdego utworów jest ledwie kilka, więc zagadka nie jest trudna. „Kocham cię życie” zawsze wywołuje aplauz i niespotykany entuzjazm publiczności, a tej piosence niezmiennie towarzyszy głęboka cisza. Teraz już każdy się domyślił, że mowa jest o „Zamiast”. Od niedawna mamy w całości tamto pamiętne opolskie wykonanie więc dla porządku zamieszczę. http://www.youtube.com/watch?v=abVgQhENoEo

Piękny tekst Magdy Czapińskiej - rzadko się zdarza aby w kilku prostych słowach zawrzeć tyle głębokiej treści. Historię powstania piosenki opowiedział Adam Halber, a jest ona naprawdę fascynująca – bo czy to był tylko przypadek, że wysłany przez autorkę tekst nie dotarł do pierwszego adresata? Czy można sobie wyobrazić by ten utwór zaśpiewał ktoś inny? Absolutnie nie! O piosence wspomniała też kiedyś Maria Szabłowska pisząc w artykule „Piosenka kontra władza”, że powstały na początku stanu wojennego i nawiązujący do ówczesnej rzeczywistości tekst nie wzbudził początkowo zainteresowania cenzury, więc piosenka była grana bardzo często (w tej pierwszej absolutnie wyjątkowej i nigdzie obecnie niedostępnej wersji radiowej) szybko zyskując ogromną popularność. Znalazła się też w Telewizyjnej Liście Przebojów i w konsekwencji w koncercie „Od Opola do Opola”. I wtedy właśnie uznano, że taka jawnie antysocjalistyczna piosenka nie możne być dalej promowana. Ponieważ piosenki nie dało się np. aresztować więc zrobiono coś innego - nagrodę, którą publiczność przyznała tej piosence wręczono komuś innemu, a samo wykonanie wycięto z telewizyjnej retransmisji koncertu finałowego. Dziś cała sytuacja wydaje się absurdalna, ale takie to były czasy. Szczęściem tamta rzeczywistość odeszła dawno do lamusa historii, a piosenka jak widać ma się znakomicie wciąż budząc zachwyt i wzruszenie publiczności.

Majka 

Wysłany: 23 Sie 2015 07:06   

Są piosenki, które po prostu poruszają serce i skłaniają do refleksji. Jedną z nich jest niewątpliwie "Zamiast". Niezwykły tekst Magdy Czapińskiej, piękna muzyka Włodzimierza Korcza, a przede wszystkim wymagająca wielkiej wrażliwości i kunsztu interpretacja Edyty Geppert sprawiają, że nie można przejść obok tej piosenki obojętnie. W latach 80-tych większość słuchaczy odnosiła ją do ponurej rzeczywistości stanu wojennego, ale jej przesłanie jest znacznie głębsze i mimo upływu lat niezmiennie aktualne, bo przecież każdy może w niej odnaleźć cząstkę swoich życiowych doświadczeń i przeżyć.
O "Zamiast" napisano już i powiedziano wiele. Zacznę może od wypowiedzi Magdy Czapińskiej.
- Poznałyśmy się w Opolu. Edyta śpiewała swą "Różę" i piękną piosenkę Agnieszki Osieckiej. Po krótkiej rozmowie jakoś przypadłyśmy sobie do gustu i Edyta zapytała, czy nie napisałabym czegoś dla niej. Wtedy pomyślałam, że mam taki tekst, bardzo osobisty, którym chętnie podzieliłabym się z nią. Był to utwór "Zamiast". Taka moja modlitwa, tekst smutny i minorowy, pisany na początku stanu wojennego. To, co się działo z tą piosenką, gdy Edyta włączyła ją do swojego repertuaru, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Kiedyś zaproszono mnie do Magazynu Muzycznego Rytm i mimo że zaprezentowano wiele moich piosenek, słuchacze dzwonili wyłącznie w sprawie tej jednej. Niektórzy nawet zwracali się do mnie per "pani Edyto". Nasłuchałam się wtedy takich serdeczności i komplementów, że skrzydła mi urosły, gdy wychodziłam ze studia. (Rzeczpospolita, 8-14 lipca 1985)
Historię powstania piosenki barwnie opisał dziennikarz muzyczny Adam Halber. Można ją przeczytać na stronie Biblioteki Polskiej Piosenki, a tutaj ktoś inny wspomina, jakie znaczenie dla ludzi miała przed laty ta piosenka. A teraz proponuję nieco odmienne spojrzenie na interesujący nas temat, czyli artykuł Arkadiusza Jabłońskiego O nieprzetłumaczalności gier komunikacyjnych. Studium przypadku., który ukazał się w czasopiśmie "Homo Ludens" 1(6)/2014. Autor przeprowadza w nim analizę tekstu Magdy Czapińskiej w kontekście jego potencjalnego tłumaczenia na język japoński, tak aby oddać jego dokładny sens. Na pewno nie jest to do końca wykonalne, ale pod wpływem tej lektury przypomniało mi się pewne zdarzenie, które miało miejsce we Wrocławiu 23 listopada ub.r. Otóż po koncercie podszedł do Pani Edyty młody człowiek, jak się okazało Niemiec o imieniu Hans. Prosząc o autograf powiedział po angielsku, że zupełnie nie zna polskiego, ale bardzo kocha muzykę i dziękuje za przeżyte doznania. Co prawda Japonia to znacznie odleglejszy kraj, jednakże są Artyści (tacy przez duże "A"), dla których odmienność językowa i kulturowa nie stanowi przeszkody, by przekazać emocje słuchaczowi. Wiemy, że Japończycy pokochali muzykę Fryderyka Chopina, niewykluczone więc, że doceniliby też twórczość Edyty Geppert.
Na koniec przypomnę jeszcze pewien szczególny list, bo "Zamiast" to coś więcej, niż tylko piękna piosenka.
...
Dziękuję Pani!
Pani to umie się modlić.
Może nauczę się kiedyś
modlić bez słów.

Pani P.T. Edyta Geppert!
Ks. Tymoteusz

Odpowiedz do tematu