Forum www.egeppert.com
Forum www.egeppert.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Strona główna www.egeppert.com  

Archiwum 1 od 21.05.2003 do 03.11.2005    Archiwum 2 od 05.11.2005 do 08.02.2007 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Autor Wiadomość
Majka 

Wysłany: 15 Cze 2013 09:54   Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

W tym dziale piszemy zazwyczaj o bieżących wydarzeniach, ale może tym razem nie od rzeczy będzie trochę powspominać, a okazją do tego jest trwający właśnie 50 KFPP w Opolu. Lata świetności festiwal ma już niestety za sobą, jednak kiedyś była to impreza naprawdę znacząca dla polskiej piosenki, a udział w nim Edyty Geppert dostarczył wielu radości i wzruszeń. Pomyślałam więc aby jeszcze raz wrócić do tamtych pięknych chwil i zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące festiwalu opolskiego, a trzeba przyznać, że sporo się tego uzbierało.

Zaczęło się całkiem nieoczekiwanie spektakularnym debiutem w roku 84. Atmosferę tamtego występu oddaje wypowiedź jednego z dziennikarzy, który napisał, że kiedy Edyta Geppert zaśpiewała piosenkę "Jaka róża taki cierń" amfiteatr po prostu oniemiał. Nikt nie miał najmniejszej wątpliwości - to ona jako największa indywidualność wywiozła stąd nagrodę im Karola Musioła. Z kolejnego opolskiego występu, na który czekałam z niecierpliwością zapamiętałam znakomite "Przepraszam, że żyję". Opole '86 to był - jak pisała prasa - festiwal z Edytą Geppert w roli głównej. Na mnie największe wrażenie zrobiła interpretacja piosenki "To nic, że to sen", potem był koncert "Od Opola do Opola" i nagroda Grand Prix przyznana w plebiscycie publiczności na najlepszego wykonawcę. Plebiscyt został zorganizowany przez redakcję "Panoramy", TVP oraz radiową "jedynkę" i "trójkę". Na podstawie notowań różnych list przebojów wybrano 10 najpopularniejszych w ostatnim roku piosenek, wśród których znalazło się też "Och, życie kocham cię nad życie".

Rok 95 to ogromne zaskoczenie, bo nie spodziewałam się, że Pani Edyta jeszcze kiedyś pojawi się w Opolu. W koncercie konkursowym "Przeboje i premiery" wystąpiło 17 wykonawców, a zwycięzcę, który miał otrzymać nagrodę Grand Prix i 210 starych milionów wybierali telewidzowie w głosowaniu audiotele (oddano łącznie 154 777 głosów). Oczywiście skończyło się jak zwykle, czyli nagrodą Grand Prix za żywiołowe i porywające wykonanie "Idź swoją drogą". Było to ostatnie Grand Prix zdobyte w konkursie, teraz ta nagroda jest wręczana za całokształt twórczości. Następne lata to przyjęty bardzo ciepło przez publiczność minirecital i udział w pamiętnym koncercie piosenek Agnieszki Osieckiej.

W roku 98 z okazji jubileuszu festiwalu ogłoszono plebiscyt Gazety Wyborczej i Programu I Telewizji Polskiej O!Polskie piosenki. W pierwszym etapie z listy 200 piosenek prezentowanych w ciągu 35-letniej historii opolskich festiwali głosujący wybrali 35 utworów, które zostały wykonane w koncercie "Pamiętajcie o ogrodach". Po zakończeniu festiwalu plebiscyt był kontynuowany. W drugiej rundzie z 35 piosenek wybrano 10 najlepszych, a wyniki zostały ogłoszone podczas festiwalu Sopot '98.

Złota Dziesiątka O!Polskich piosenek:

1. Małgośka - Maryla Rodowicz
2. Takie tango - Budka Suflera
3. Jaka róża, taki cierń - Edyta Geppert
4. Kocham cię życie - Edyta Geppert
5. To nie ja - Edyta Górniak
6. Niech żyje bal - Maryla Rodowicz
Przeżyj to sam - Lombard
8. Autobiografia - Perfect
9. Dziwny jest ten świat - Czesław Niemen
10. Kochać - Piotr Szczepanik

Ostatni występ miał miejsce 10 lat temu z okazji jubileuszu 40-lecia festiwalu.

I jeszcze kilka linków z dodatkowymi informacjami:

http://www.ncpp.opole.pl/?c=historia

http://juventum.pl/niech-zyje-rock/

http://juventum.pl/kryzysowe-edyty/

http://festiwalopole.tvp.pl/wyszukaj/?q=geppert

Majka 

Wysłany: 18 Cze 2013 12:51   

Wszyscy to oczywiście wiedzą, ale żeby było porządnie i po kolei, wynotowałam jeszcze daty i tytuły.

XXI KFPP - 1984
Koncert "Promocje" i nagroda im. Karola Musioła za interpretację piosenki "Jaka róża, taki cierń". Dodatkowo Jacek Cygan otrzymał nagrodę specjalną za tekst. Podobno był jeszcze występ z kabaretem Jana Pietrzaka, ale nigdzie nie znalazłam potwierdzenia tej informacji.

XXII KFPP - 1985
Piosenki "A gdy uznamy, że to już", "Przepraszam, że żyję" i "Zamiast". Pierwsza z piosenek została zdyskwalifikowana przez ówczesną komisję kwalifikacyjną, a Zamiast" wycięto z retransmisji koncertu finałowego, co jak czas pokazał na nic się zdało. Do historii przeszły też nieoczekiwane efekty specjalne w postaci przelatującej nad amfiteatrem eskadry odrzutowców.
Nagroda fotoreporterów "Miss Obiektywu".

XXIII KFPP - 1986
Koncert piosenek Adama Kreczmara z utworem "Mój pejzaż", I nagroda w koncercie piosenki aktorskiej i kabaretowej za "To nic, że to sen" oraz koncert "Od Opola do Opola" i nagroda Grand Prix za "Och, życie kocham cię nad życie".

XXXII KFPP - 1995
Koncert "Przeboje i premiery" - "Nie żałuję" oraz wyróżniona nagrodą Grand Prix piosenka premierowa "Idź swoją drogą".

XXXIII KFPP - 1996
Występ z towarzyszeniem duetu Henryk Alber i Tomasz Bajerski w finałowej gali "Przeboje laureatów" z recitalem, na który złożyły się piosenki:

Jaka róża taki cierń
Czy pamiętasz jak to było
Bezkrólewie
Idź swoją drogą
Leon-kameleon
Ciałko

XXXIV KFPP - 1997
Koncert "Zielono mi" poświęcony pamięci Agnieszki Osieckiej i piosenka "Nie żałuję".

XXXV KFPP - 1998
Koncert "Pamiętajcie o ogrodach" - "Jaka róża, taki cierń" oraz "Kocham cię życie".
Występ w Kabaretonie z piosenkami "Wolność&" i "Leon-kameleon".

XL KFPP - 2003
Koncert z okazji 40-lecia festiwalu "40 na 40" - "Jaka róża taki cierń", tym razem w wersji zaaranżowanej przez Krzysztofa Herdzina.

Trochę szkoda, że tym razem nie można dopisać nic więcej. Kilka dni temu ktoś zadał mi pytanie - Czemu Pani Edyty nie będzie w tym roku w Opolu? Można by odpowiedzieć - Przepraszam, że nie wiem... Przepraszam, że wiem... Oglądając wczorajszy jubileuszowy koncert, na chwilę powrócił czar dawnego Opola, jednak chyba każdy z nas poczuł lekki żal i niedosyt, że nie było jak kiedyś tego oczekiwania i dreszczu emocji, kiedy Edyta Geppert wchodziła na scenę. Ale może nie warto narzekać, przecież pozostały piękne wspomnienia i odnalezione po latach nagrania z tamtych opolskich występów, więc jest się czym cieszyć :mrgreen:

Gosia1230 

Wysłany: 18 Cze 2013 01:26   

To może jeszcze ja jeszcze coś dopiszę.

W 1984 roku, Pani Edyta zaśpiewała również na koncercie „Imieniny Pana Janka” (Jana Pietrzaka) podczas „Opolskiej Nocy Kabaretowej” i wykonała utwór „Kiedy mnie już nie będzie”.

W 1997 roku warto zaznaczyć, że Pani Edyta jako jedyna podczas tego koncertu bisowała piosenką „Nie żałuję”, ponieważ prowadzące nie mogły kontynuować koncertu z powodu długich oklasków publiczności. Niestety, ale ten bis został wycięty.

Paweł Gabriel 
Gabriel

Wysłany: 18 Cze 2013 02:28   

Witam
Niesamowity zbieg okoliczności miał miejsce w czasie porannej lektury wpisu Pani Marii. Na początku wielkie dzięki za zebranie w jednym miejscu informacji o opolskich występach Edyty Geppert. Gdy doszedłem z lekturą do zdania:
Majka napisał/a:
Trochę szkoda, że tym razem nie można dopisać nic więcej. Kilka dni temu ktoś zadał mi pytanie - Czemu Pani Edyty nie będzie w tym roku w Opolu? Można by odpowiedzieć - Przepraszam, że nie wiem...

usłyszałem nagle z pokoju obok głos Edyty Geppert:
… jakież było moje zdumienie gdy dnia następnego oglądając retransmisję telewizyjną koncertu okazało się: że w ogóle nie brałam w nim udziału, w ogóle nie występowałam. Po prostu oba wykonania piosenki zostały wycięte i prawdę mówiąc po tych przypadkach postanowiłam do Opola na festiwal nigdy więcej nie jechać.

Myślałem że zdurniałem do reszty i podświadomość podpowiada jakąś wcześniej słyszaną frazę. Z tego błądzenia wyrwał mnie głos mojej lepszej połowy: Gabriel choć na „Edytę”. Jest na TVP Historia. Cholerne nagrywarki, zanim dziadostwo wystartowało…. Okazało się już po fakcie, że o 10:00 w TVP Historia emitowany był program: Wielcy, więksi i najwięksi - historia festiwali opolskich: 1983 - 1987. Sześć razy pięć, czyli trzydzieści lat festiwalu opolskiego.
Link do tego programu był już prezentowany, ale dla porządku przypomnę .
Gdy wklepuje te słowa przypomniała mi się myśl , którąś kiedyś przeczytałem, słowa ś.p. księdza Bronisława Bozowskiego, kaznodziei z kościoła Panien Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie: Nie ma przypadków, są tylko znaki.
Pozdrawiam Gabriel.

Paulka162 
Cień księżyca

Wysłany: 18 Cze 2013 07:53   

Cytat:
W 1997 roku warto zaznaczyć, że Pani Edyta jako jedyna podczas tego koncertu bisowała piosenką „Nie żałuję”, ponieważ prowadzące nie mogły kontynuować koncertu z powodu długich oklasków publiczności. Niestety, ale ten bis został wycięty.

To prawda, Magda Umer i Agata Passent skonsternowane nie wiedziały, co czynić, a publiczność szalała. To był ogólnie piękny koncert, ale ludzie tylko Pani Edyty nie chcieli wypuścić ze sceny. Zastanawia mnie fakt wycięcia tego epizodu, aczkolwiek nie dziwi, bo spotkałam się z nagraniami "Zielono mi", z których występ Pani Edyty został kompletnie wycięty, jakby w ogóle nie występowała w koncercie. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że to nie czyjaś zła wola, tylko może ze względu na ograniczony czas antenowy.

Gwiazdka

Wysłany: 22 Cze 2013 01:30   

Bardzo bardzo dziękuję Majko za wiele starań, żeby wszystkie dokonania opolskie Pani Edyty zebrać w jednym miejscu; uszeregować i sklasyfikować to wszystko, co się tam wydarzyło, gwoli uściślenia pozwolę sobie na kilka dodatkowych informacji.

Rok 1984
Nagroda im. Karola Musioła nosiła tytuł Nagrody Głównej, czyli Grand Prix.
W tymże roku Edyta Geppert wystąpiła w kabaretonie, śpiewając "Mój pejzaż" (sł. Adam Kreczmar, muz. Włodzimierz Korcz), oraz "Człowieka szukam" (sł. Jan Pietrzak).

Rok 1986
Nagrodę Grand Prix przyznano Edycie Geppert za wykonanie piosenki "Och życie kocham cię nad życie". Wyśpiewała również pierwszą nagrodę piosence "To nic, że to sen" - w Koncercie Piosenki Aktorskiej i Kabaretowej.

Rok 1995
Grand Prix przyznano Edycie Geppert za wykonanie piosenek "Nie żałuję" i "Idź swoją drogą". Informacje, że ta druga piosenka została nagrodzona Grand Prix są błędne.

Warto również wspomnieć, że wszystkie nagrody główne (najpierw nazywane Nagrodą Główną, później Grand Prix), które otrzymała Edyta Geppert zostały przyznane za WYKONANIE piosenek, a nie PIOSENKOM przez Nią wykonywanym. Jest to dość istotne rozróżnienie, które rzadko zostaje doprecyzowane, a to przecież nie to samo.

O ile mi wiadomo, starano się kilkakrotnie zainteresować organizatorów Opola udziałem Pani Edyty w kabaretonie z repertuarem utworów Mariana Hemara, znanym nam, bywalcom koncertowym, a nie znanym szerzej w Polsce. Niestety, bez rezultatu. Echa tych starań można odnaleźć w prasie.

Z różnych wypowiedzi publicznych Pani Edyty można wywnioskować, że Jej stosunek do festiwalu w Opolu nie jest przesadnie entuzjastyczny - odsyłam głównie do książki "6 x 5, czyli 30 lat festiwalu opolskiego", w której zamieszczona jest obszerna Jej wypowiedź na temat festiwali z lat 1984-86. Myślę, że Jej komentarz wiele wyjaśnia. Aczkolwiek w tej książce udało się pominąć dość istotny "szczegół" - mianowicie fakt przyznania Jej nagrody Grand Prix w roku 1986, a niestety jest to jak do tej pory najbogatsze kompedium wiedzy o tym festiwalu i najczęściej cytowane.
Ostatnio zmieniony przez Gwiazdka 26 Cze 2013 11:07, w całości zmieniany 1 raz  

Majka 

Wysłany: 23 Cze 2013 11:00   

Dziękuję wszystkim za uzupełnienie i sprostowanie niektórych informacji. Myślę, że teraz nasza wiedza na temat Opola jest już rzeczywiście pełna. Dodam jeszcze, że w 1986 roku przyznano dwie nagrody Grand Prix: jedną honorową dla Mieczysława Fogga z okazji 60-lecia pracy artystycznej i drugą w plebiscycie za wykonanie "Och, życie kocham cię nad życie" i może właśnie stąd wzięło się to całe zamieszanie z późniejszym pominięciem informacji o nagrodzie przyznanej Pani Edycie, bo chcę wierzyć, że jednak nie było to działanie zamierzone.
Intryguje mnie bardzo ten występ w kabaretonie, a zwłaszcza wykonanie nieznanej mi piosenki "Człowieka szukam". Zapewne w archiwach TVP zachowały się nagrania z tamtego koncertu więc może telewizja i to kiedyś pokaże.

Groszek 

Wysłany: 08 Cze 2014 03:58   

Gratulacje !!!
Po koncercie opolskim: „wszystkiego można się spodziewać!!!”
http://tv.se.pl/rozrywka/...po-mnie-s,5802/

trochę na tym koncercie gość z radia gadał od rzeczy bo piosenki EG nie są specjalnie puszczane przez Radio, może czasem przez PR1.

Majka 

Wysłany: 19 Lut 2015 09:59   

Odnalezione po 28 latach nagranie prezentujące wyniki głosowania radiosłuchaczy, telewidzów i opolskiej publiczności w plebiscycie na najpopularniejszego wykonawcę roku. Był to bez wątpienia najbardziej emocjonujący moment festiwalu, bowiem losy Grand Prix Opola '86 ważyły się do ostatniej chwili. Dramaturgii całemu przedsięwzięciu dodał "kompiuter" :shock: który odmówił posłuszeństwa, więc sytuację musiał ratować Andrzej Jaroszewski z ołówkiem w ręku. Koniec końców, wszystko dobrze się skończyło i jak najbardziej zasłużenie zwyciężyła Pani Edyta z piosenką "Och, życie kocham cię nad życie". Aż miło popatrzeć, jak pięknie głosował Kraków, a także Szczecin, Warszawa i Wrocław :smile: :smile:

Majka 

Wysłany: 18 Mar 2015 05:17   

Przed laty festiwal opolski był prawdziwym świętem polskiej piosenki, a za sprawą transmisji radiowych i telewizyjnych tym wydarzeniem żyła cała Polska. Również gazety obszernie relacjonowały przebieg całej imprezy. Nas oczywiście najbardziej interesuje to, co napisano na temat występów Pani Edyty...

Kolejny koncert - "Promocje" - mający lansować nowe twarze młodych zawodowców, pozwolił odkryć właściwie tylko jeden piękny talent: była to Edyta Geppert, piosenkarka "Egidy" prezentująca szlachetną sztukę wokalną z aktorskim wyrazem (główna nagroda).
(Cybulski z Opola, Dziennik Polski, 25 czerwca 1984)

Wśród indywidualności piosenkarskich niewątpliwie królowała Edyta Geppert, która zaśpiewała najlepszą piosenkę Opola 84 "Jaka róża, taki cierń" (muzyka Włodzimierza Korcza, słowa Jacka Cygana). Autorowi tekstu jurorzy przyznali specjalne wyróżnienie, premiując w ten sposób wartości poetyckie utworu.
(Tadeusz Śliwiak, Życie Literackie, 8 lipca 1984)

Ku zaskoczeniu publiczności nie najlepiej chyba dysponowane jury w ogóle nie dostrzegło Geppert i jej znakomitej piosenki "Zamiast" (słowa M. Czapińska, muzyka W. Korcz).
(M.Sz., Tygodnik Radomski, 13 sierpnia 1986)

Mimo zmienionej formuły święto polskiej piosenki nie przyniosło oczekiwanej rewelacji i potwierdziło raz jeszcze stan upadłości rodzimej estrady. Ze smutkiem patrzyłem na żałosne popisy kandydatów do tytułu gwiazd. Jedyną ozdobą festiwalu był popisowy recital Edyty Geppert - bezsprzecznie najciekawszej postaci polskiej piosenki lat osiemdziesiątych. Geppert uhonorowana Grand Prix festiwalu i dwoma długogrającymi płytami, potwierdziła wyczyn na scenie Opery Leśnej w Sopocie.
(Istvan Grabowski, Tygodnik Chełmski, 20-27 grudnia 1986)

Odpowiedz do tematu