Forum www.egeppert.com
Forum www.egeppert.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Strona główna www.egeppert.com  

Archiwum 1 od 21.05.2003 do 03.11.2005    Archiwum 2 od 05.11.2005 do 08.02.2007 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
POCIESZANKA
Autor Wiadomość
Paweł Gabriel 
Gabriel

Wysłany: 22 Cze 2013 09:47   POCIESZANKA

Na głównej stronie portalu Wirtualna Polska w dniu dzisiejszym (22 czerwca 2013r.):
Tylko Edyta Geppert mogła zrobić coś takiego
W życiu było jej ciężko. Tym wielu wzruszyła do łez.
Historia "Pocieszanki"
    W 1981 roku artystyczna współpraca Andrzeja Rybińskiego i Elizy Grochowskiej dobiegła końca. Ona po rozpadzie zespołu i rozwodzie z muzykiem wyemigrowała do Niemiec. On postanowił zostać na polskiej estradzie.

Historia piosenki „Pocieszanka”, zaczyna się, kiedy Andrzej Rybiński w pełni uwierzył w swoje solowe możliwości. Muzyk był na fali sukcesu kawałka „Nie liczę godzin i lat”, który powstał w wyniku współpracy z Markiem Dagnanem. Panowie postanowili kuć żelazo póki gorące. Jak powstała piosenka, w którą Edyta Geppert tchnęła swoją interpretacją nowe życie?
    Rybiński z zespołem Familia przemierzał Polskę w ramach trasy koncertowej. Najpierw było szaleństwo na scenie, później relaks za kulisami. Tętniło życie towarzyskie. Podczas jednego z takich wieczorów muzyk chwycił za gitarę i w kółko zaczął powtarzać pewien motyw. Ktoś czujny włączył magnetofon i zarejestrował melodię.
    Wypite piwo zrobiło swoje, bo następnego dnia Rybiński niewiele pamiętał. Pamięć odświeżyło mu nagranie. Podekscytowany stwierdził, że piosenka jest praktycznie gotowa. Pozostało napisać aranżację i dodać chóry. Brakowało jeszcze tekstu. Rybiński nie miał wątpliwości, do kogo zwrócić się z tym problemem.
    Muzyk zadzwonił do Marka Dagnana i puścił mu podkład. Ten zainspirowany melodią wziął się do pracy. Warunki nie były szczególnie sprzyjające. - Mogłem pisać tylko w nocy w mikroskopijnej kuchence, chyba z metr na półtora. Siedziałem przy składanym stoliku, patrzyłem na mrówki faraona maszerujące sznureczkiem po ścianie i zabawiałem się w ten sposób, że starałem się palcem zmienić trasę ich wędrówki. I właśnie w trakcie drażnienia się z mrówkami powstała ta piosenka – wspomina w rozmowie z „Angorą”.
    Pomysł na refren pojawił się, kiedy siedział na przystanku. Cały tekst, który przez telefon dyktował Rybińskiemu, pełen jest zapadających w pamięć sformułowań. Chwytliwy fragment „pogoda jest dla bogaczy, dla nie-bogaczy są prognozy złe” odnosiło się do popularnego wówczas serialu.
    Gotową piosenkę Rybiński zaśpiewał w 1984 roku w Opolu. Spodobała się tak bardzo, że po występie muzyk nie mógł odpędzić się od fanek. Na warsztat utwór wzięła również Edyta Geppert. Z kompozycji zrobiła swingową balladę, która obnażyła nieznane wcześniej emocje ukryte w tej piosence. Zresztą, posłuchajcie sami.
    http://www.youtube.com/wa...d&v=cFGFpKrCaug
    http://www.youtube.com/wa...d&v=cbsXB8uCMqk
    Edyta Geppert na polskiej scenie obecna jest już prawie 30 lat. Choć nie jest o niej głośno w prasie kolorowej, jej występy wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Fani kochają ją za szczerość i siłę przekazu. Edyta nie bywa tam, gdzie aktualnie wypada i nie ma problemów z wyrażaniem tego, o czym myśli. W nielicznych wywiadach powtarza, że życie to dla niej ciągła walka. Jej charakter i determinacja przekładają się na aranżacje o takiej mocy rażenia, jak w przypadku "Pocieszanki". Bo czy ktoś byłby w stanie uczynić ten utwór jeszcze piękniejszym?

Odpowiedz do tematu