Forum www.egeppert.com
Forum www.egeppert.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Strona główna www.egeppert.com  

Archiwum 1 od 21.05.2003 do 03.11.2005    Archiwum 2 od 05.11.2005 do 08.02.2007 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Piosenki na początek...
Autor Wiadomość
Gwiazdka

Wysłany: 17 Lut 2007 10:30   Piosenki na początek...

Już jakiś czas temu przy porządkowaniu materiałów zwróciłam uwagę na piosenki rozpoczynające recital Pani Edyty. Teraz mamy nieśmiertelną"Pocieszankę", ale przecież - nie każdy występ się od niej zaczynał. Nawet w ubiegłym roku w Legnicy był to inny utwór.
Czy pamiętacie, od jakich innych piosenek zaczynał się recital? Ja dokopałam się do kilku zestawień dość ciekawych - w 1990 roku w maju recital rozpoczęła piosenka ... żartobliwa - "Ballada o malinach" Wojciecha Młynarskiego, co raczej było - i nadal jest - rzadko spotykaną praktyką.
Na początku lat 90. taką piosenką na początek było "Spiewajmy", potem "BAllada o Arturze Rimbaud" w 1994 roku...
Ale pierwsze recitale Pani Edyty rozpoczynał utwór "Piękny", potem "Echo", a tak dla ścisłości to utwór instrumentalny wykonywany przez spory zespół towarzyszący wówczas Pani Edycie.

A jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie? Jeśli rownież pamiętacie rok, to super.

Melisssa 
...nie przypadkiem...

Wysłany: 17 Lut 2007 12:24   

Hmmm...właśnie recital w Legnicy we wrześniu ubiegłego roku rozpoczął sie "Pieśnią I z Antygony Sofoklesa"....Nie mylę się Marto?? :)

Co do innych recitali to nie mam niestety zbyt dużo do wspominania...ale chętnie poczytam Wasze wspomnienia...:)

Gwiazdka

Wysłany: 17 Lut 2007 12:42   

A teraz sobie przypominam że w którymś roku recitale zaczynała piosenka "Pytania do księżyca". To mogła być połowa lat 90. Niestety, nie jestem pewna który to mógł być dokładnie rok.

Kinia 

Wysłany: 17 Lut 2007 12:53   

Tutaj ja też nie mam nic do powiedzenia, bo odkąd zaczęłam chodzić na koncerty, zawsze Pocieszanka...

Marta (Nemo) 
...nie, nie żałuję...

Wysłany: 17 Lut 2007 01:57   

Dobrze pamiętasz, Melissso :)

A jeden koncert, na którym byłam zaczął się "Nietuteszą" (2002), a potem to już zawsze była "Pocieszanka", z wyjątkiem Legnicy.

Kayo 
Kocham Cę Życie

Wysłany: 17 Lut 2007 05:55   

Koncert w Raciborzu 1.12.2003 rozpoczął się od "Pocieszanki"

Gosia
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lut 2007 06:00   

Ja to praktycznie pamiętam te same utwory co Gwiazdka, bo to w większości te same koncerty i przedział czasowy...
Chętnie posłuchałabym tych utworów jeszcze raz, zwłaszcza "Ballady o malinach" czy "Echo"...
I lubiłam też początek koncertu z utworem "Śpiewajmy".
A zdaje się "Nietutejszą" rozpoczynał się koncert w Filharmonii w Warszawie w 2001 roku.

Marta (Nemo) 
...nie, nie żałuję...

Wysłany: 17 Lut 2007 06:43   

Kayo, a pamiętassz, jaką piosneka zaczął się koncert w Raciborzu, ale w 1998? Byłaś tam wtedy?!!!

Paulka162 
Cień księżyca

Wysłany: 17 Lut 2007 07:26   

Ja nie mogę się wypowiadać bo byłam na zaledwie trzech koncertach. Ale bardzo zaintrygowałą mnie ta piosenka "Ballada o malinach". Możecie coś więcej o niej powiedzieć?

Gosia
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lut 2007 07:40   

Paulka, słów zdaje się nie ma nawet w piosenkach, mogę Ci je po prostu przepisać...:))
Tego, jak kazdej piosenki Pani Edyty - trzeba wysłuchać, więc jedyna szansa, ze powróci kiedyś do recitalu! :?:

Michał Ziarno
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lut 2007 09:59   

W latach 1987-1988 rozpoczynał się utworem instrumentalnym kompozycji H. Albera - jak się okazało - do piosenki "Milczeć z tobą nie ma o czym". W 1995 roku i w 1996 roku na pewno rozpoczynał się utworem "Gdy mówię nie". Z wielkim sentymentem wspominam rozpoczęcie przez Panią Edytę recitalu w lutym 1995 roku, w Złotoryi wspomnianą już tu piosenką autorstwa Jonasza Kofty z muzyką Juliusza Loranca - "Rimbaud, Aniele stróżu mój". W Legnicy, w 1992 roku, recital rozpoczął się utworem "Mon appel a l'Amour".

Jak coś jeszcze sobie przypomnę, to dam znać. A w ogóle wspaniały wątek.

Gwiazdka

Wysłany: 17 Lut 2007 10:07   

Wątek bardzo mi "bliski i drogi"... Początek recitalu zaczął nam się od kilku lat nieodłącznie kojarzyć z "Pocieszanką", że fani młodsi stażem w ogóle nie znają innych recitali.
A takie były różne te koncerty przez te lata... Fajnie powspominać i uzupełnić wiedzę.

Gwiazdka

Wysłany: 17 Lut 2007 10:10   

Michał Ziarno napisał/a:
W Legnicy, w 1992 roku, recital rozpoczął się utworem "Mon appel a l'Amour".

W 1992 roku?? W którym miesiącu, pamiętasz? Byłam siedem razy na recitalach tamtego roku, w różnych miesiącach, ale za każdym razem, łącznie z Tolerancją, koncert zaczynał się piosenką "Śpiewajmy". Dopiero w kwietniu 1994 roku usłyszałam na początek "Balladę o Arturze Rimbaud"

Gosia
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lut 2007 10:14   

Dobrze pamiętałam , że nie tak dawno koncerty zaczynały się też utworem "Moje królestwo". Tak było w zeszłym roku w Tarczynie chociażby!

Gosia
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lut 2007 10:18   

I jeszcze coś nietypowego, w Jastrzębiej Górze Pani Edyta zaczęła "Pani Geppert to sie nie sprzeda"!

Kinia 

Wysłany: 17 Lut 2007 10:21   

To tylko my dwie z Paulką nie znamy recitali nierozpoczynających się od Pocieszanki? :neutral:

Melisssa 
...nie przypadkiem...

Wysłany: 17 Lut 2007 11:12   

Kinia....myślę, że nia ma co się martwić....naprawdę.....:)Przecież może jeszcze wszystko jest gdzieś tam przed nami... :)

Marta (Nemo) 
...nie, nie żałuję...

Wysłany: 17 Lut 2007 11:20   

Masz rację, Melissska! "jeśli życie jest czekaniem...", no to czkeamy!
A tym czasem przed nami koncerty z serii "Śpiewam życie"!! Ciekawe, czy tam nie będzie jakiejś niespodzianki, jeśli nie na początku recitalu, to gdzieś dalej.....

Michał Ziarno
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lut 2007 11:59   

Recital w Legnicy, w 1992 roku, był najprawdopodobniej w październiku... Tak, w październiku i pamiętam, że można było wtedy również nabyć całą wydawną od początku dyskografię pani Edyty na CD, na MC i jako LP były "Historie prawdziwe'. Był też plakat "Follow the call". Kolejny koncert w Legnicy odbył się dopiero w 1996 roku. Wcześniejszy, z początku 1994 roku, nie doszedł do skutku z powodu choroby i w konsekwencji śmierci Mamy Pani Edyty.

Pamiętam dwa najwcześniejsze recitale Pani Edyty w Legnicy - pierwszy w 1986 roku, w kinie "Ognisko", który rozpoczynał się piosenką "Echo", a kolejny w 1989 roku w ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury. Zaczął się właśnie muzyką Henryka Albera do piosenki "Milczeć z tobą nie ma o czym". To był recital z zespołem. Koncert prowadził Piotr Loretz. Na perkusji grał Jose Torres, był henryk Alber, Andrzej Wyrzykowski i Tomasz Bajerski. Było też chyba jeszcze dwóch innych muzyków i wstyd się przyznać, ale nie pamiętam, kto jeszcze grał. Była cudowna, nastrojowa piosenka 'Kiedy mnie już nie będzie". Była piosenka "Czegóż chcą ludzie ci" oraz moja ulubiona "Znowu jestem sama". Był "Higińszczak". Byo wszystko to, od czego się zaczęło... Nie było "Jaka róża, taki cierń". Ta piosenka wróciła do recitalu po nowej aranżacji K.H. z 2002 roku.

Michał Ziarno
[Usunięty]

Wysłany: 18 Lut 2007 12:12   

Odnośnie legnickiego recitalu z 1989 roku nie wspomniałem, że były w nim także utwory: "To nic, że to sen", "Największy teatr świata", "Zamiast", "By...", "Panna Mania cudnie gra na mandolinie", "Nie przejmuj się", "Ballada". W 1992 roku było zaś sporo piosenek z płyty "Follow the call", a jednym z bisów był tekst K. I. Gałczyńskiego "Niebo".

Odpowiedz do tematu