Forum www.egeppert.com

Piosenki - W gumiakach i kufajce, czyli opowie뜻 z dawnych lat...

Majka - 21 Sty 2014 05:22
: Temat postu: W gumiakach i kufajce, czyli opowie뜻 z dawnych lat...
Oto opowie뜻 z dawnych lat... opowie뜻 niezwyk쿪 i warta przypomnienia. Ot璨 w 1995 roku w jednej z gazet znalaz쿪m artyku, a w nim tak oto informacj:
Piosenki, do wykonania ktrych Edyta wydaje si najbardziej predysponowana, podzieli쿫ym na dwa nurty, zauwa풹 Jacek Cygan. W pierwszym znalaz퀉by si utwory poetycko-ekspresyjne, ktre Edyta wykonuje zupe쿻ie zniewalaj켧o i na takie piosenki wyra펝ie wci굻 czeka jej publiczno뜻. W drugim za te, w ktrych wida jej dowcip czy wrcz zawadiacko뜻. Pamitam, gdy z okazji festiwalu Mro퓃owskiego zaproszono Edyt po raz pierwszy do "Piwnicy pod Baranami". Wtedy przygotowa쿪 zupe쿻ie niezwyk퀉 program. Wyst켺i쿪 w gumiakach i kufajce i za턯iewa쿪 przed S쿪womirem Mro퓃iem jego utwory do muzyki Stefana Kisielewskiego. I przy pe쿻ym aplauzie publiczno턢i wykona쿪 je bardzo 턻ie퓇, wrcz 쿽buzersko.

Odpowied na pytanie jakie utwory zosta퀉 wtedy za턯iewane znalaz쿪m dopiero po kilku latach, gdy w zak쿪dce "Piosenki" natkn怨am si na nie znane mi wcze턭iej "Kalosze szcz沅cia" i "Paryski walczyk". Wiedziona ciekawo턢i zajrza쿪m do pobliskiej biblioteki i z informacji tam zawartych dowiedzia쿪m si, 풽 s to 2 melodie z filmu "Kalosze szcz沅cia" z 1958 roku, przy czym tytu drugiego utworu to "Wspomnienia Paryskie". Kolejnym krokiem mojego prywatnego 턫edztwa by쿽 obejrzenie tego filmu i rzeczywi턢ie piosenka "Kalosze szcz沅cia" pojawia si w czo농wce, natomiast druga nie jest w filmie za턯iewana, wic pewnie wykorzystano tu tylko sam melodi. Domy턫am si (gdyby by쿽 inaczej to prosz o sprostowanie), 풽 piosenki zosta퀉 przygotowane przez Pani Edyt specjalnie na wystp w Piwnicy pod Baranami i potem nie by퀉 ju wykonywane, wic niewielu szcz沅liwcw us퀉sza쿽 je na 퓓wo. Dobrze, 풽 jednym z nich by Jacek Cygan, bo dziki jego opisowi mo퓆a sobie mniej wicej wyobrazi ca쿮 wydarzenie, a bior켧 pod uwag te gumiaki i kufajk, musia쿽 to by doprawdy wyj켾kowe przedstawienie :smile: :wink: Ciekawa jestem, w ktrym roku mia miejsce ten wystp :?: Gdyby kto z Was wiedzia to bardzo prosz o uzupe쿻ienie :smile:
Mary Lou - 24 Sty 2014 07:14
:
W 1990 roku :) Na pewno jest w jakich archiwach telewizyjnych.
Majka - 25 Sty 2014 01:44
:
Wielkie dziki za informacj, ktra wype쿻i쿪 mi kolejn luk w edukacji :grin: Gdyby TV pokaza쿪 kiedy ten materia, to by쿽by naprawd co! Pki co pozostaje cierpliwie czeka, chocia nie :idea: dlaczego wcze턭iej o tym nie pomy턫a쿪m :?: :!: Przecie mog i뜻 na strych... poszpera midzy gratami rozmaitymi... para kaloszy le퓓 tam stara... na쿽욧 kalosze, te ze strychu... 퓓czenie powiem swe po cichu... Krakw, Piwnica pod Baranami, 1990 rok. 칪czenie spe쿻i si... 풽by tylko nikt nie zwrci uwagi na moje dziwne obuwie :o na szcz沅cie wszyscy patrz na to, co dzieje si na scenie :smile: :wink:
Mary Lou - 25 Sty 2014 10:32
:
Ojojoj! Tylko prosz poczeka z tymi kaloszami na wy퓋z temperatur :wink:
Majka - 26 Sty 2014 12:35
:
Zwyk퀉 kalosz na mro펝 zim na pewno nie by쿫y najlepszym pomys쿮m, ale kalosze szcz沅cia mo퓆a na쿽퓓 na ka풼 okazj i por roku :mrgreen:

Kalosz w쿪턭ie t si녠 ma
Ktrej to, jak u Andersena
칊dne obuwie inne nie ma
A wic id zaraz po swe kalosze
Pki bajka jeszcze trwa

Trzeba przyzna, 풽 tekst tej piosenki bardzo dzia쿪 na wyobra펝i :wink: